İTÜ MAGNET, KÜRESEL LİGE GİRİŞİMCİ YETİŞTİRECEK

Girişimcilerin destekçisi İTÜ ARI Teknokent, kurduğu yeni merkez Magnet’le, onları çetin rekabet ortamına hazırlayacak. İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Çolpan, “Herkese örnek olacak bir adım attık. Bir boşluğu doldurduk” dedi

 

Bugüne kadar girişimcilere yönelik birçok projeye imza atan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent, alanında ilk olacak yeni bir uygulama başlattı. Girişimcilik ekosistemini canlandırmayı hedefleyen kurum, Türkiye’nin ilk İleri Aşama Girişimcilik Merkezi İTÜ Magnet’i hayata geçirdi. Merkez, kuruluş aşamasını geride bırakmış girişimci firmaların büyüyerek uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek ölçeğe gelmesini desteklemeyi amaçlıyor. Bu fonksiyonu ile İTÜ Magnet’in Türkiye girişimcilik ekosistemindeki önemli bir boşluğu doldurması bekleniyor.

TEKNOLOJİ GİRİŞİMCİLERİ HEDEFTE
Yeni uygulamadan, kuruluş aşamasını geride bırakmış ve yüksek potansiyele sahip teknoloji girişimcileri istifade edebilecek. Ürününü müşteri karşısına çıkaran, fatura kesmeye başlayan ve büyüme potansiyeline sahip bireysel girişimciler sistem sayesinde rakiplerinden bir adım önde yer alacak. Başarının 3 temel unsuru olarak görülen mühendislik, pazarlama ve eğitim faktörlerinin desteğiyle, küresel çapta ses getiren girişimcilerin ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

ARADAKİ HALKA TAMAMLANIYOR
Hayata geçirilen sistemin Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, “Türkiye’de özellikle şirketleşme aşamasını tamamlamış girişimlerin büyümesine odaklanan ileri aşama kuluçka ve girişimcilik merkezlerine ihtiyaç var. İTÜ Magnet ile bu eksikliği gidermek yönünde, herkese örnek olacak bir adım atıldı” dedi. İTÜ ARI Teknokent’in hâlihazırda erken aşamada girişimcilerin iş fikirlerini şirketleştirmelerini destekleyen İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi’ni de yönettiğini hatırlatan Çolpan şöyle devam etti: “Ayrıca rekabet gücü kazanmış teknoloji firmalarını ihracat ve uluslararası başarıya yönelten İTÜ GATE Uluslararası Hızlandırma Programı’mız da bulunuyor. İTÜ Magnet’in açılmasıyla bu iki program arasındaki halka da tamamlanmış oluyor. Böylece İTÜ ARI Teknokent, teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyet gösteren firmalar da dâhil olmak üzere, her aşamadaki teknoloji girişimcisine destek veren, Ar-Ge’ye dayalı teknoloji firmalarına uygun ortam sağlayan, tamamen bütünleşik ve dünya çapında bir ekosistemi Türkiye’de kurmuş oluyor.” Hedeflerinin Türkiye’den milyar dolarlık şirketlerin çıkmasına katkı sunmak olduğunu söyleyen İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz ise Magnet ile birlikte 360 derece girişimciliğe imza atacaklarını söyledi.