Magnetlilere Sorduk: Algopoly

Magnetlilere Sorduk” röportaj serimizden herkese merhaba! İTÜ Magnetli firmalarımıza yer verdiğimiz röportaj serimizin yeni konuğu; enerji, finans ve lojistik sektörleri özelinde büyük ölçekli tahminleme ve karar destek algoritmaları üreten Algopoly! Sorularımızı, firmanın İş Geliştirme Direktörü Selçuk Can Güven yanıtladı.

Kendinizi ve girişiminizi tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Selçuk Can Güven, Algopoly’nin İş Geliştirme Direktörü olarak görev yapıyorum. Algopoly olarak; enerji, finans ve lojistik sektörleri özelinde büyük ölçekli tahminleme ve karar destek algoritmaları üreten bir veri bilimi şirketiyiz. İşimiz, çok büyük ve karmaşık veri setlerinden, gelecekte alınacak kararları aydınlatacak anlamlı bütünler çıkartmak. Çalışmalarımıza da bu çerçevede devam ediyoruz.

“Katıldığımız bir yarışmada aldığımız derece ilk adımımız oldu.”

Algopoly’yi kurmanızda ne etkili oldu, fikrinizin çıkış noktası nedir?

Çıkış noktamız, bir yarışmada derece almamız oldu. Bu yarışmanın düzenleyicisi firma ilk müşterimizdi ve o müşterimiz için verdiğimiz hizmeti ürünleştirdik. İlk müşterimiz ikincisini, ikincisi ise üçüncüsünü getirdi. Tamamen organik olarak müşteri memnuniyeti ile büyüdük ve büyümeye aynı şekilde devam ediyoruz. Temel motivasyonumuz, enerji yönetimi konularında arz ve talebin dengeye ulaşmasındaki mekanizmaları iyileştirmekti ve şu anda da bu konular, doğalgaz kesintileri nedeniyle gündemde yer ediyor.

Algopoly olarak sizi rakiplerinizden ayıran en temel özellik nedir?

Bu soruyu çok net şekilde cevaplayabilirim: Sektörde çok değerli rakiplerimiz var ve her biri harika işler yapıyorlar. Onlardan, yaptıkları işlerden, attıkları adımlardan çok şey öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz.

“Alanında uzman güçlü ekibimizle fark yaratıyoruz.”

Algopoly’nin öne çıkan noktası sizce nedir?

Algopoly olarak fark yarattığımız nokta, sahip olmaktan gerçekten büyük bir mutluluk duyduğumuz takımımız. Alanında uzman, akademik becerileri ticari bakış açısıyla birleştirebilmiş, Türkiye’nin en parlak veri bilimcileri ekibimizde yer alıyor ve bize, çalışmalarımıza ve iş süreçlerimize değer katıyor.

Ekibinizi ve kendinizi geliştirmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Kişisel gelişim ve ekip gelişimine son derece büyük bir önem veriyoruz. Bu kapsamda; periyodik eğitim ve gelişim toplantıları yapıyor, ekibin kendi yolunu çizebilmesi için gerekli inisiyatif alanını yaratıyor ve en önemlisi sorunların rahatça konuşabileceği demokratik bir şirket kültürü geliştiriyoruz.

Günlük okumalarınızı hangi platformlar üzerinden yapıyorsunuz?

Günlük olarak takip ettiğim birçok platform var elbette ancak başlıkça Medium, Hackernews, Harvard Business Review diyebilirim.

Sizce bir girişimcide olması gereken en önemli özellik nedir?

Girişimciler, birçok özelliğe ve farklı noktalara sahip olmak zorunda ancak bence en önemlisi; yüksek belirsizlikte navigasyon kabiliyeti ile düştüğünde üstünü başını temizleyip tekrar devam edebilme gücü. Pes etmeden, vazgeçmeden, yılmadan devam etmek, bu yolculukta son derece önemli.

Yatırımcı neden Algopoly’ye yatırım yapmalı?

Algopoly olarak, fikirden ürüne giden yolu çok hızlı kat edebilme kaslarımız, alandaki uzmanlığımız, iyi ekibimiz ile yatırımcılar için doğru bir alternatifiz. Ayrıca, CleanTech ve GreenTech alanına hitap eden ölçeklenebilir bir ürünün, yatırım yapılmak istenecek bir seçenek olduğunu düşünüyorum.