Magnetlilere Sorduk: İyi Gelir

İyi Gelir

Magnetlilere Sorduk” röportaj serimizden herkese merhaba! İTÜ Magnetli firmalarımıza yer verdiğimiz röportaj serimizin yeni konuğu; yatırım fonları hakkında her türlü işlemin gerçekleştirilmesine imkân veren İyi Gelir! Sorularımızı, firmanın kurucu ortağı Serra Eren Sarıoğlu yanıtladı.

Kendinizi ve girişiminizi tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Serra Eren Sarıoğlu, İyi Gelir’in kurucu ortaklarından birisiyim. İyi Gelir Fon Platformu’nu olarak, Türkiye’de son yılarda hızla büyüyen ve gelişen yatırım fonları piyasalarındaki potansiyeli dijital dünya ile birleştiren bir girişimiz ve çalışmalarımızı bu kapsamda sürdürüyoruz.

Önceliğimiz, kullanıcılarımızın yatırım fonlarına dair nitelikli bilgiye, uzmanlığımız sayesinde etkin bir şekilde işleyebildiğimiz doğru verilere zamanında erişebilmesi. Bir başka deyişle, yatırım fonları piyasasında katılımcı sayısı ve yatırım bakiyelerinin büyümesine katkı sağlamak istiyoruz. Sektördeki, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, bankalar, fintech platformları ile birçok farklı iş ortaklıkları kurulabilecek bir yapıya sahibiz.

“Akademik çalışmalarımız ve kariyerimizin odak noktası, en büyük motivasyonumuz oldu!

İyi Gelir’i kurmanızda ne etkili oldu, fikrinizin çıkış noktası nedir?

Akademik çalışmalarımız ve kariyerimizin odak noktasında yer alan yatırım fonlarının Türkiye’de gelişime en açık alanlardan biri olması, bizim en önemli motivasyonumuz. Fikrimizi geliştirmeye başladığımız dönemden bugüne baktığımızda yatırım fonları piyasasında artan katılımcı sayıları ve portföy değerleri de doğru bir tercih yaptığımızı kanıtlıyor. Günümüzde yatırım fonunda katılımcı sayıları 3,2 milyon kişiyi aşarken, portföy büyüklüğü sadece son 2 yılda 3 katına çıkarak 375 milyar doları buldu.

Yine teknolojinin birçok sektörde olduğu gibi yatırım alanında da köklü değişimlere vesile olması bir başka motivasyon kaynağımız oldu.

“Bu alanda hizmet veren tek platformuz!”

İyi Gelir olarak, sizi rakiplerinizden ayıran en temel özellik nedir?

Henüz bir rakibimiz yok diyebilirim. Sadece yatırım fonları alanında veri, bilgi ve fon alım satımı hizmeti veren ilk ve tek platform olma apoletleri Mayıs 2022 itibariyle hala omuzlarımızda.

İyi Gelir’in öne çıkan noktası sizce nedir?

İyi Gelir Fon Platformu’nun öne çıkan birçok noktası bulunuyor.  Kullanıcılara sunduğumuz hizmetler ile fon yatırımlarında kararlarını alırken daha fazla veriye ve bilgiye ulaşmasını sağlıyoruz. Kurumsal açıdan baktığımızda da birçok finansal kuruluş ile ortak proje ve iş birliği geliştirebilecek durumdayız. Bu bağlamda alternatif gelir modellerimiz bulunuyor. Bu noktada; ücretli abonelik, reklam ve tanıtım gelirleri, kurumsal iş birliklerinden sağlayabileceğimiz gelirlerden bahsedebiliriz.

“Ekibimizin gelişimi için tüm fırsatları değerlendiriyoruz.”

Ekibinizi ve kendinizi geliştirmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Özellikle yazılım ekibimiz, algoritma ve platformun geliştirilmesi üzerinde yoğun mesai harcıyor. Onların kişisel gelişimi için bütün fırsatları değerlendiriyoruz. Dijital pazarlama, reklam, tanıtım, ürün geliştirme gibi süreçlerde de ekibimizin gelişimi açısından önemli bir aşama kaydetmiş durumdayız. Gelişim sürecine son derece önem veriyoruz ve hassasiyetle bu konudaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“Girişimciler; yeniliğe, değişime açık olmalı ve sürekli bir gelişim çabası göstermeli.”

Sizce bir girişimcide olması gereken en önemli özellik nedir?

Girişimcilerde olması gereken özellikler temelinde benzer olsa da bu özelliklerin dağılımı karşımıza farklı profillerde girişimciler çıkmasını sağlıyor. Bizim gibi girişimini dijital dünyada şekillendirenler için yeniliğe, değişime açık olmak ve sürekli bir gelişim çabasında olmak çok önemli. Yatırım fonları alanındaki potansiyeli keşfederken bizim yaptığımız gibi faaliyetin planlandığı alanın ve pazarın çok iyi araştırılması gerekiyor. Bu açıdan, yıllardır akademik çalışmalar yaptığımız yatırım fonları alanında bir proje üretmiş olmamız bizim güçlü adımlar atmamızı kolaylaştırdı.

Girişimcilik bir ekip işi olduğu için görev dağılımlarının ve rollerin iyi belirlenmesi gerekiyor. Biz, İyi Gelir olarak bu konuda da en başından bu yana doğru görev tanımlarıyla ve yetkin personel ile yola devam ediyoruz.

İyi Gelir olarak yatırımcı neden sizin girişiminize yatırım yapmalı?

Son yıllarda yıldızı parlayan finansal teknolojiler alanında faaliyet gösteriyor oluşumuz ve yatırım fonları gibi zorlu ve büyüme potansiyeli yüksek bir uzmanlık alanımız olması en önemi avantajımız. Ayrıca farklı gelir modellerinin kurgulanabiliyor olması, pazarlama ve reklam kanallarının çeşitli olması da önemli bir özelliğimiz. Girişimimizi kurgularken, ürün/hizmet, servisler, pazarlama yöntemleri, gelirler açısından tek kanallı bir yapı kurmamaya özen gösterdik. Alternatifleri bol olan ve birçok açıdan adaptasyonu yüksek bir girişim olmak için çalıştık ve yola da bu şekilde de devam ediyoruz.