Magnetlilere Sorduk: Nuvia

Magnetlilere Sorduk” röportaj serimizden herkese merhaba! İTÜ Magnetli firmalarımıza yer verdiğimiz röportaj serimizin yeni konuğu; enerjinin verimli tüketimini sağlayan, akıllı, maliyet etkin ve hayatı kolaylaştıran ürün ve servisler geliştiren Nuvia! Enerji Teknolojileri! Sorularımızı, firmanın yönetici ortağı Mehmet Erkanar yanıtladı.

Kendinizi ve girişiminizi tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Mehmet Erkanar. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimlerimi İTÜ İşletme Mühendisliğinde tamamladıktan sonra 1997’de başladığım ve 25 yıla ulaşan iş hayatım hep satış ve iş geliştirme alanlarında geçti. Bir GSM operatöründe Kurumsal Hizmetler bölümünde yöneticilik, ilk kendi işimde girişimcilik, FinTech çatısı altında ilk defa perakende sektörüne para transfer hizmetlerini kurma ve bir banka iştirakinde startup tecrübeleri edinmenin ardından, son 5 yıldır Nuvia’da; önce çalışan, şimdi de büyümeden sorumlu yönetici ortak olarak görev alıyorum. Nuvia olarak, İTÜ Enerji Teknokenti’nde; enerjinin verimli tüketimini sağlayan, akıllı, maliyet etkin ve hayatı kolaylaştıran ürün ve servisler geliştirmek ve bundan daha da önemlisi sürdürülebilir bir yaşama katkı sağlayabilmek amacı ile 2013 yılında kurulduk.

Türkiye’nin lider, evde enerji yönetim şirket olarak 11 kişilik çekirdek ekibimiz ile iki ana kolda faaliyet gösteriyoruz.

Nuvia Enerji Yönetimi IoT Platform” ile büyük ısıtma ve soğutma ürünleri üreticileri (HVAC) ve enerji firmalarına özel IoT ürün tasarımı, mobil uygulama ve bulut hizmetleri ile uçtan uca kapsamlı bir enerji yönetim hizmeti sunuyoruz. Burada hem donanım hem de aylık servis gelirleri içeren sürdürülebilir bir iş modelimiz var ve bu iş birliği ile şimdiye kadar 175 binden fazla ürün ürettik.

Cosa” markalı akıllı oda termostatları ile de bireysel müşterilerimizin kombi, radyatör ve klima gibi ısıtma & soğutma sistemlerinin cepten yönetimini sağlayarak enerji tasarrufu ve konfor imkanı sağlıyoruz. Bugün Türkiye’nin hemen hemen her yerinde, 25 binden fazla kullanıcımız Cosa Akıllı Oda Termostatı ile doğal gazdan ortalama %37 tasarruf ediyor.

“Çıkış noktamız, enerjinin verimli tüketimini sağlayabilen bir ürün yapılabilmesinin heyecanı!”

Nuvia’yı kurmanızda ne etkili oldu, fikrinizin çıkış noktası nedir?

Ülkemizde evlerde ısınma için en yaygın sistemi olan kombilerin %70’inden fazlası yanlış kullanılıyor; bu da gereksiz enerji tüketimi, yüksek faturalar ve evde düşük konfor anlamına geliyor. Bu problemi; gelişen IoT teknolojileri, yenilikçi fikirler ve doğru ekiplerin bir araya gelmesi ile konfor koşullarından ödün vermeden enerjinin verimli tüketimini sağlayabilen bir ürün yapılabilir heyecanı ve kurucu ortaklarımızın yola ilk çıkış noktası oldu.

Misyonumuzu da dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişinin hızlandırılmasına katkıda bulunmak olarak belirledik ve bu doğrultuda çalışmaya devam ediyoruz.

Nuvia olarak, sizi rakiplerinizden ayıran en temel özellik nedir?

Sadece evlerde enerjinin yönetimi dikeyine odaklanmamız bizce önemli bir temel özelliğimiz. Bu sayede müşterilerimizin ihtiyaçları ve davranış şekillerinden elde ettiğimiz tecrübeler ile birbirinden çok farklı ev tiplerine de uyumlu olan bir ürün ailesi oluşturmuş durumdayız.

Örneğin sadece kış sezonunda değil yaz aylarında da enerji tasarrufu ve konfor için hem ısıtma sisteminizi hem de uzaktan kumandalı klimanızı aynı Cosa ürünü ile cepten kontrol edebilme özelliğimiz, Türkiye’de ve yaptığımız araştırmaya göre Avrupa’da da ilk ve tek!

“Öne çıkan noktamız; misyonumuz ve bunu mümkün kılan teknoloji ve birikimimiz.”

Nuvia olarak öne çıkan noktanız sizce nedir?

Sürdürülebilirlik, pek çok şirket veya marka için pandemi sonrasında dikkate alınan bir kavram haline geldi. Nuvia olarak biz ise dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişinin hızlandırılmasına katkıda bulunmak amacıyla 2013 yılında kurulduk.

Bizce bizim öne çıkan en önemli değerimiz misyonumuz ve bunu mümkün kılan teknoloji ve birikimimiz.

Ekibinizi ve kendinizi geliştirmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Bir amaca bağlılık bizim için çok değerli. Gelecek nesiller adına dünyamıza iyi bakarken, yani iyi işler de yaparken para kazanabileceğimize inanıyoruz. Dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişinin hızlandırılması için çalışıyoruz. Bu nedenle, startup ruhumuzu hiç bırakmamaya kararlıyız ki bu da her gün işimizi sadece binde 1 oranında bile olsa daha iyi yapmak demek. Daha çok öğrenmek, daha çok keşfetmek, daha çok inisiyatif almak, sorumluluğu paylaşmak demek.

Örneğin, Nuvia’da, “Ben bu nasıl yapılır bilmiyorum” denmesini istemeyiz, nasıl yapılacağını gerekirse tüm ekip birlikte veya yeniden öğreniriz. Hata yapmak ayıp görülmez, mutlaka hatalarımızdan da öğreniriz.

Kimsenin 12 ay boyunca sabit bir görev tanımı da olmamıştır mesela, o günün gereksinimleri neyi gerektiriyorsa yeni alanlarda da görev alınmasını teşvik ederiz.

Günlük okumalarınızı hangi platformlar üzerinden yapıyorsunuz?

Günümüzde hepimizin zamanı çok az. Bilgi kaynakları da çok fragmante ve eriştiğiniz bilginin doğruluğundan da şüphe etmek çok doğal bu dönemde.

Youtube ve belli süreli yayınların abonelikleri, başka işleri yaparken aynı anda dinleme kolaylığı olduğu için teknoloji, girişimcilik içerikli podcast’ler, tabii ki gündemi belirlediği ve haberleri genellikle başka bir boyutu ile görmemizi sağlayan twitter ve yabancı gazeteler benim takip ettiğim platformlar. Seçtiğim ABD teknoloji hisselerine ait günlük haberleri de çeşitli finans portalları aracılığıyla  takip ederim.

Çok farklı konuları oldukça farklı yazarlar ile ele alan Oksijen gazetesi de hafta sonları için evimizin vazgeçilmezi oldu.

“Hayal edebilmek ve o hayale duyduğunuz tutku, olmazsa olmaz!”

Sizce bir girişimcide olması gereken en önemli özellik nedir?

Bu konuda sayfalarca makale okuyabilirsiniz ama bunca yıllık tecrübeden sonra rahatlıkla diyebilirim ki hayal edebilme, o hayale duyduğunuz tutku bu işin olmazsa olmazı. Girişimcilik ekosistemi günlük güneşlik bir bahçeden ibaret değil, her şey bir hayal kurmakla başlasa da sonra o hayale en az sizin kadar inanan yetenekli bir ekip ve çalışma ortamı oluşturabilmeniz gerekiyor.

Nuvia olarak, yatırımcı neden sizin girişiminize yatırım yapmalı?

Sürdürülebilir enerji yönetimi bugün olduğu kadar yarın da hepimizin önemli bir gündemi olmaya devam edecek. Bugün Avrupa’da 221 milyondan fazla evin sadece %5’inin enerjisi akıllı kontrol edilebiliyor. Hatta 5 sene sonra evlerimizde daha çok elektrikli arabalar, güneş panelleri ve piller göreceğimiz için enerjinin yönetimi daha da önem kazanacak.

Nuvia olarak ürün yol haritamız, teknoloji birikimimiz ve 2019 yılından itibaren Avrupa’ya ilk ihracata başladık, Deloitte Teknoloji Fast 50 2021 listesine girdik. Yeni ortaklarımızın katkısı ile global pazarlarda daha hızlı ve beraber büyüyebiliriz.