Magnetlilere Sorduk: Smart Advice

Magnetlilere Sorduk” röportaj serimizden herkese merhaba! İTÜ Magnetli firmalarımıza yer verdiğimiz röportaj serimizin konuğu; yapay zekâ desteğiyle bireylere öneriler sunarak bireysel emeklilikte, yatırım fonlarında ve portföy yönetiminde doğru yatırım kararları alınmasına yardımcı olan Smart Advice! Sorularımızı, firmanın kurucusu ve CEO’su Onur Yurtsever yanıtladı.

Kendinizi ve Smart Advice’ı tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Onur Yurtsever, Smart Advice Finansal Teknolojiler’in kurucusu ve CEO’suyum. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunuyum. Marmara Üniversitesi’nden Sermaye Piyasası Borsa ve İngiltere’de bulunan Exeter Üniversitesi’nden Finans ve Yatırım alanlarında yüksek lisans derecelerine sahibim. Şu anda Özyeğin Üniversitesi’nde Tasarım, Teknoloji ve Toplum doktora programına devam ediyorum. 3 yılı yurt dışında olmak üzere 17 yıllık bankacılık ve finans tecrübem var. Garanti Bankası, Garanti Bankası Hollanda, Fibabanka, YapıKredi Bankası, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası, Finans Yatırım ve ING Bank gibi önde gelen finansal kurumlarda çalıştım. En son ING Bank’ta Yatırım Ürünleri Bölüm Müdürü olarak görev aldım. Kariyerim boyunca sermaye piyasaları, yatırım, portföy yönetimi ve özel bankacılık alanlarında birçok sorumluluk üstlendim. Sonrasında ise Smart Advice girişiminin yolculuğuna adım attım.

Smart Advice olarak bankacılık, yatırım, sigorta, emeklilik, aracı kurum ve varlık yönetimi sektörleri için finansal çözümler sunan bir fintech şirketiyiz. Temel amacımız; robo danışmanlar, varlık ve yatırım fonu yönetimi ve finansal analiz platformları başta olmak yenilikçi finansal ürünler geliştirmek. Başlıca markalarımız ise AkıllıBES, Akıllı Param, BES Asistan ve More Wealth.

“Robo danışmanların, finansal teknolojiler alanında büyük bir inovasyon olacağını fark ettim.”

Smart Advice’ı kurmanızda ne etkili oldu, fikrinizin çıkış noktası nedir?

Kariyerimde büyük bir deneyimle ilerlerken, en son Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Yatırım Ürünleri Müdürü olarak çalışmaktaydım. Robo danışmanların, dünyada hızla büyüdüğünü ve finansal teknolojiler alanında önemli bir inovasyon olacağını gördüm. Çalıştığım kurumda yöneticilerimi ikna edemeyince kendi girişimimi kurarak fikrimi hayata geçirmek istedim ve böylece girişimcilik yolculuğu başlamış oldu.

Smart Advice olarak, sizi rakiplerinizden ayıran en temel özellik nedir?

100% yapay zekâ tabanlı çözümler sunmamız, bütünsel müşteri odaklı yaklaşımımız, servis tasarımına verdiğimiz önem ve ürünlerimizin sektörde kullanılıyor olması; Smart Advice’ı sektördeki rakiplerimizden ayıran başlıca etkenler diyebilirim.

“Varlık yönetimi ve robo danışmanlık alanında geldiğimiz noktaya ulaşan ilk FinTech girişimiyiz”

Smart Advice’ın öne çıkan noktası sizce nedir?

Smart Advice olarak, 15 finansal kurumla çalışıyoruz ve 170.000 son kullanıcıya hizmet veriyoruz. Toplamda 2,1 milyar TL büyüklüğünde bir varlığı yönetiyoruz. Bir süre önce, ülkemizin ilk yapay zekâ yatırım fonlarını kurduk ve toplam fon büyüklüğümüz yaklaşık 1,2 milyar TL’ye ulaştı. Ayrıca, yurt dışında da yeni bir yapay zekâ yatırım fonu kurmak için son aşamaya geldik. İlk defa varlık yönetimi ve robo danışmanlık alanında bir fintech girişimi böylesine bir noktaya gelebildi.

Ekibinizi ve kendinizi geliştirmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Ekibimizde, devamlı olarak herkes her şeyin üzerinden geçiyor, kontrol ediyor ve geri bildirimde bulunuyor ki bunların ekip gelişimi için son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Danışmanlarımız, müşterilerimiz ve montörlerimiz de bu geri bildirim süreçlerine dahil ve bize artı katıyorlar. Ekip olarak her zaman soru sorar ve daha iyisinin nasıl olabileceği üzerine plan yaparız, bireysel olarak da bunu gelişim için daima uygularım.

Günlük okumalarınızı hangi platformlar üzerinden yapıyorsunuz?

Gün için takip ettiğim birçok mecranın yanı sıra özellikle sektörel alanda Investing.com, Flipboard, Finextra, Bloomberg’i çok sık takip ediyorum.

“Tüm zorluklarla rağmen sabrını koruyan ve hayal gücünün sınırlarını çizmeyen girişimciler bir adım önde!”

Sizce bir girişimcide olması gereken en önemli özellik nedir?

Girişimcilerin, uzun ve zorlu yolculukta sahip olmaları gereken birçok özellik var ancak bence bunların başında sabır ve hayal gücü geliyor. Tüm zorluklarla rağmen sabrını koruyan ve hayal gücünün sınırlarını çizmeyen girişimciler bir adım önde!

Smart Advice olarak yatırımcı neden sizin girişiminize yatırım yapmalı?

Smart Advice olarak, çalışmalarımıza heyecanla ve başarıyla devam ediyoruz ve alanımızda ilkleri gerçekleştirerek fark yaratıyoruz. Yatırımcılar, eğer globalde varlık ve yatırım yönetimi alanında büyük bir başarı yakalayacak bir girişime ortak olmak istiyorlarsa, Smart Advice doğru adres.