Magnetlilere Sorduk: Soft Robotics

Magnetlilere Sorduk” röportaj serimizden herkese merhaba! İTÜ Magnet firmalarımıza yer verdiğimiz röportaj serimizin konuğu; FinTech odaklı yazılım geliştiren Soft Robotics. Sorularımızı, firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Sipahioğlu yanıtladı.

Kendinizi ve girişiminizi tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Nezih Sipahioğlu. Soft Robotics firmasının Yönetim Kurulu Başkanıyım. Soft Robotics olarak, FinTech odaklı bir yazılım geliştirme şirketiyiz. Diğer büyük teknoloji sağlayıcılarına ve büyük Amerikan şirketlerine yüksek miktardaki lisans ücretlerine bağlı kalmadan yeni nesil bir yazılım yapmak için geliştirme sürecinde açık kaynak araçlarını kullanmak konusunda uzmanız. Hibrit web uygulamaları geliştiriyoruz. Ana hedefimiz hem masaüstü hem de mobil ortamlar için iyi olan, bağımsız ve yüksek fiyat lisans maliyetleri olmadan verimlilik, performans ve ölçeklenebilirliğe ulaşmak.

“Finans sektörünün yeni nesline bir araç olmak istedik.”

Soft Robotics’i kurmanızda ne etkili oldu, fikrinizin çıkış noktası nedir?

Fintech endüstrisinin Microsoft, Oracle ve IBM gibi büyük Amerikan şirketlerine bağımlı olduğunu, yazılım fiyatlarının çok yüksek tutulduğunu fark ettik. Ayrıca, küçük şirketler veya bir projeyi hayata geçirmek için iyi bir planı olan kişiler için sürecin son derece zor olduğunu gözlemledik. Buradan hareketle, finansın alışılagelmiş yolunu değiştirip modernize ederek, finans sektörünün yeni nesline bir araç olmak istedik.

“Kolay uygulanabilir olmamız ile fark yaratıyoruz.”

Soft Robotics olarak sizi rakiplerinizden ayıran en temel özellik nedir?

Soft Robotics olarak en önemli farklarımızdan birisi kolay uygulanabilirlik. Mevcut herhangi bir yazılım veya sisteme bağlanabileceğimiz açık API, esneklik ve düşük lisans maliyetleri ile finans sektörünü herkesin kullanımına sunuyoruz ve bu gücümüzle fark yaratıyoruz.

Soft Robotics’in öne çıkan noktası sizce nedir?

Bu soruya üç ana madde olarak uygun fiyatlı ve düşük maliyetli yazılım, uygulanması oldukça kolay ve genişletilmesi esnek şeklinde cevap verebilirim.

“Bilgilerini sürekli olarak geliştiren ve uluslararası trendlerle iletişim halinde olan bir ekibiz.”

Ekibinizi ve kendinizi geliştirmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Soft Robotics olarak, yerel ekibimizi küresel olma yolunda mevcut durumda en gelişmiş teknolojileri kullanarak dönüştürmeye başladık. En son teknolojideki her şeyi daha esnek ve geleceğe dönük hale getirmek amacıyla Webnar’lar ve çevrimiçi kurslar ile bilgilerimizi sürekli olarak geliştiren ve uluslararası trendlerle iletişim halinde olan bir ekibiz.

Günlük okumalarınızı hangi platformlar üzerinden yapıyorsunuz?

Günlük olarak takip ettiğim birçok platform mevcut ancak en öne çıkanlarını; GitHub, Stack Overflow, HackerNews, Hackernoon, Hashnode, freeCodeCamp, CodeProject, Udemy şeklinde sıralayabilirim.

Sizce bir girişimcide olması gereken en önemli özellik nedir?

Bence, bir girişimci için en önemli nokta kendisine ve projesine karşı tutkulu olmak ve inanmak! Ayrıca, hatalardan ders alabilmek ve istediğine ulaşana kadar asla pes etmemek girişimci ve girişimci adayları için son derece önemli.

Yatırımcı neden sizin girişiminize yatırım yapmalı?

Soft Robotics olarak, projemize ve bu projemizi global bir ürün haline getireceğimize inanıyoruz. Sektörümüzle ilgili trendleri ve istatistikleri sürekli takip ediyoruz ve biliyoruz ki rakamlar asla yalan söylemez! Yatırımcılar, küresel istatistiklere dayanarak çok iyi bir fırsata sahip olduğumuzu çok kolay şekilde gözlemleyebilir.