Magnetlilere Sorduk: Sorwe

Magnetlilere Sorduk” röportaj serimizden herkese merhaba!

İTÜ Magnet firmalarımıza yer vereceğimiz röportaj serimizin konuğu; şirketlere insan kaynakları süreçlerini tek platformda toplama imkânı sunan Sorwe. Sorularımızı, firmanın Kurucu Ortağı Emre Üner yanıtladı.

Kendinizi ve girişiminizi tanıtır mısınız?

Merhaba ben Emre Üner, Sorwe’nin kurucu ortağı ve CTO’suyum. 2019’da başladığımız yolculukla şirketlerin platformumuzdan çalışanlarını daha iyi duyabilmelerini ve insan kaynakları süreçlerini tek platformdan yöneterek ve kararlarında insan analitiğinden faydalanarak daha etkin stratejiler geliştirmelerini sağlıyoruz. Çalışanlar için ise korkulan insan kaynakları süreçlerinden uzak, mobilde keyifli ve eğlenceli bir kariyer gelişim ve ekip arkadaşlarıyla dijital etkileşim uygulamasıyız.

“Girişimimiz, insanı daha iyi anlama isteğinden doğdu.”

Sorwe’yi kurmanızda ne etkili oldu, fikrinizin çıkış noktası nedir?

Aslında her şeyin başlangıcı, insanı daha iyi anlama ve her bir birey için kişiselleştirilmiş daha iyi bir gelecek ve gelişim haritası oluşturabilme isteğinden doğdu. Şirketlerden sıklıkla duyduğumuz problem ise insan kaynaklarının verilerden ne kadar uzak hareket ettiği ve operasyonel iş yoğunluğu içinde harcadıkları zamandı. Sorwe olarak bu iki noktayı birleştirdik; şirketler için insan kaynaklarını daha iyi anlayarak veriye dayalı ve rutin işlerde vakit kaybetmeyecekleri bir dijital sistem yarattık.

“Her kademeden çalışanın her an kullanabilecekleri bir mobil uygulama olarak fark yaratıyoruz.”

Sorwe olarak sizi rakiplerinizden ayıran en temel özellik nedir?

Ulusal pazarda rakibimizin olduğunu söyleyemem ancak uluslararası pazara baktığımızda da diğer oyuncularla önemli farklarımız olduğunu görüyoruz. Çalışan deneyimi alanındaki HR Tech şirketlerinin tek bir dikeyde odaklandıklarını fark ettik. Sorwe’de ise bir çalışanın işe giriş anından çıkış anına kadar tüm süreçlerinin hem insan kaynakları ekipleri tarafından kolayca yönetilmesini hem de çalışanın kariyer gelişiminde keyif alacağı ve ekibiyle iletişimde kalabileceği bir ortam oluşturduk. İkinci farklılaşma noktamız olarak rakiplerin çözümlerinin yoğun olarak web tabanlı ve yalnızca beyaz yakaya hitap ediyor olması diyebilirim. Bu noktada Sorwe, her kademeden çalışanın her an kullanabilecekleri bir mobil uygulama olarak fark yaratıyor.

Sorwe’nin öne çıkan noktası sizce nedir?

“Çalışan Deneyimi” henüz yeni bir alan ve öncelikle Sorwe olarak iş modelimiz, İK ekiplerine sunduğumuz yönetim kolaylığı ve çalışanlara sunduğumuz mobil uygulama ile farklı bir yaklaşımız var. İkinci olarak vizyonumuzun tabanını oluşturan kapsayıcılık ve her daim daha iyi olmanın peşinde olmamız ile tüm ara yüzlerimiz ve sunduğumuz özelliklerin psikolojik tabanıyla fark yarattığını düşünüyorum.

Ekibinizi ve kendinizi geliştirmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Her haftaki sprintlerimiz ayrı bir challenge. 😊 Her günü ve haftayı yalnızca o dönemki işleri bitirmek için değil, tüm ekibin iş süreçlerinin yanında kişisel farkındalıklarını Agile metodolojisi / Scrum’a adapte etmeye çalışıyoruz. Ayrıca, 2 haftada bir gerçekleştirdiğimiz “Tech Days” ile ekip arkadaşlarımızın farklı teknoloji alanlarındaki araştırmalarını tüm ekip ile paylaşmasını sağlıyoruz. Bu soru vesilesiyle tüm ekibime teşekkür ediyorum!

Günlük okumalarınızı hangi platformlar üzerinden yapıyorsunuz?

The Next Web, HR Executive, Inno&Tech Today, Fintech Istanbul günlük takip ettiğim platformlar üzerinden okumalar yapıyorum. Veri bilimi konusunda da Kaggle’in forumlarına her fırsatta bakmaya çalışıyorum.

Sizce bir girişimcide olması gereken en önemli özellik nedir?

İlk olarak sayabileceklerim; fırsatları görebilme yeteneği, aksiyon almaktan korkmamak ve değişime açık olabilmek. Ancak tek kişilik bir girişim hiçbir zaman kendi potansiyeline tam olarak erişemez. Bu nedenle her şeyi bir arada tutan bir şey var ki o da ekibinizi kurarken veya büyütürken güçlü bir iletişim ve yönetim kabiliyeti.

“Çalışan Deneyimi” konusunda global bir marka olma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.”

Yatırımcılar neden sizin girişiminize yatırım yapmalı?

Her şeyin başı ekip ve vizyondan geçiyor. Bu noktada HR Tech henüz yeni gelişen bir alan ve ekip olarak insan yönetiminde deneyimli ekip arkadaşlarımızın yanında sektördeki gelişmelerin nabzını tutmak için yerli ve yabancı insan kaynakları danışmanlarıyla omuz omuzayız. Ayrıca benzer çalışma kültüründe devamlı araştıran ve yaratıcı bir ekibimiz olduğu için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Ve en önemlisi elbette vizyon! Sorwe olarak, stratejik HR alanındaki holistik bakış açımız ve teknolojimiz ile yeni bir kategori oluşturma ve “Çalışan Deneyimi” konusunda global bir marka olmak için yola çıktık ve bu hedef doğrultusunda emin adımlar ile ilerliyoruz.