Magnetlilere Sorduk: Tumurly

Magnetlilere Sorduk” röportaj serimizden herkese merhaba! İTÜ Magnet firmalarımıza yer verdiğimiz röportaj serimizin konuğu; yüksek verimli rüzgar türbinleri, güneş sistemleri ve izleme yazılımları sağlayan Tumurly Akıllı Teknoloji Sistemleri. Sorularımızı, firmanın Genel Müdürü Furkan Yazıcı yanıtladı.

Kendinizi ve Tumurly’yi tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Furkan Yazıcı. Tumurly firmasının genel müdürü olarak görev yapıyorum. Tumurly olarak; yenilenebilir enerji kaynakları alanında Ar-Ge, üretim ve geliştirme yapan ve Akıllı Güneş Sistemleri ve Rüzgâr Türbinleri üreten bir mühendislik firmasıyız. Donanımlı mühendislik ekipleri ve teknisyenlerimizle birlikte sektörümüze yeni bir bakış açısı getirme hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Vizyonumuz, yüksek performanslı ve üstün dayanıklılığa sahip rüzgâr türbinleri üretmek ve geliştirmek; misyonumuz ise yenilenebilir enerji sistemlerinin diğer enerji sistemleri ile entegre çalışmasını sağlamak ve bu alanda zirveyi temsil etmek.

“Sektördeki eksikliği ve düşük talebi görerek ilk adımımızı attık.”

Tumurly’yi kurmanızda ne etkili oldu, fikrinizin çıkış noktası nedir?

Girişimize ilk adım atmamızda en önemli ilham ve motivasyon kaynağı, Türkiye’deki yenilenebilir enerji sistemleri ürünlerine toplumun uzak olması ve ev tipi güneş ve rüzgâr türbinlerinin yeterince talep görmemesi oldu. Bu noktada, ilk soruda belirttiğim misyonumuz doğrultusunda doğal ve temiz kaynaklardan elektrik enerjisi üretilmesi ve böylece karbon ayak izinin azaltılmasının hedeflenmesi ilk çıkış noktamız.

“En önemli avantajlarımızdan birisi dinamik bir ekibe sahip olmamız.”

Tumurly olarak sizi rakiplerinizden ayıran en temel özellik nedir?

Tumurly olarak dinamik, yeniliğe açık, küresel piyasayı yakından takip eden, hızlı karar verebilen ve uygulayan bir ekibiz. Bunu en önemli değerlerimizden ve artılarımızdan biri olarak görüyoruz. Ayrıca ürettiğimiz ürünlerin piyasadaki en verimli ve uzaktan izlenebilir olmasını da farklılaştığımız diğer noktalar olarak söyleyebilirim.

Tumurly’nin öne çıkan noktası sizce nedir?

Otonom bir şekilde çalışan ve dinamik bir şekilde elektrik üretebilen ürünler üzerinden çalışıyor ve piyasaya sunuyor olmamız; Tumurly olarak öne çıkan yönümüz.

Ekibinizi ve kendinizi geliştirmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Hem kişisel gelişim hem de ekibimizin daha sektöre hâkim olması ve uzmanlaşması amacıyla hizmet verdiğimiz alanı, rakiplerimizi, küresel piyasayı ve bize artı değer katacak tüm eğitim ve seminer gibi bilgi-birikim kaynaklarını çok yakından takip ediyoruz.

Günlük okumalarınızı hangi platformlar üzerinden yapıyorsunuz?

Günlük okumalarım için genel itibarıyla yerli ve yabancı medya organlarını, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya mecralarını ve çeşitli portalları tercih ediyorum.

Sizce bir girişimcide olması gereken en önemli özellik nedir?

Girişimcileri tek bir özellik ile sınırlandırmak çok zor olur ancak sabır, sürdürülebilir motivasyon, dayanıklılık ve öngörü sahibi gibi belirli özelliklerin girişimciler için olmazsa olmaz olduğunu söyleyebilirim.

Yatırımcı neden sizin girişiminize yatırım yapmalı?

Tumurly olarak fark yaratan noktalarımızla birlikte; hızla büyüyen ve dünyaya ayak uyduran dinamik bir ekip olmamızı ve yenilikleri takip ederek yeni patentli ürünler oluşturmamızı yatırımcılar için değerli olacağını ve yatırım noktasında bize artı katacağını düşünüyorum.