Magnetlilere Sorduk: Earnado

Magnetlilere Sorduk” röportaj serimizden herkese merhaba! İTÜ Magnetli firmalarımıza yer verdiğimiz röportaj serimizin konuğu; Google, Facebook ve sektör verilerinden hareketle dijital pazarlama kararları veren Earnado! Sorularımızı, firmanın kurucu ortağı Barış Korkmaz yanıtladı.

Kendinizi ve Earnado’yu tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Barış Korkmaz, Earnado’nun kurucu ortağıyım. 7 yılı aşkın süredir, farklı startup’larım oldu ve  kendimi geliştirerek büyük hayallerime doğru yürümeye, dünyaya değer katmaya ve ülkemi iyileştirmeye çalışıyorum. 3 yıl önce kurduğum Earnado ise Google, Facebook ve sektör verilerinden hareketle firmalar için “Earnie” isimli pazarlama uzmanları ile SEO, sosyal medya ve reklam yönetimi çalışmaları yapıyor. Bugün, 10 farklı ülkede hali hazırda 200’e yakın müşteriye ulaştık, 100’den fazla online çalışan ile hızla büyümemizi sürdürüyoruz. Kısa bir süre önce ise Amsterdam’da ofis kurduk.

“Earnado’nun çıkış noktası, farklı bir startup’ta kurduğumuz bir modeldi.”

Earnado’yu kurmanızda ne etkili oldu, fikrinizin çıkış noktası nedir?

Evde Mimar isimli startup’ımı büyütmeye çalışırken İTÜ Çekirdek’te ufak bir yerimiz vardı ve girişimimizde çalışmak ve dijital pazarlama öğrenmek isteyen kişiler bulunuyordu.  Ben de Evde Mimar’da online staj sistemini kurarak ve Whatsapp gruplarından görevler atarak görevlerin nasıl yapılacağını bu kişilere tarif ettim. Bir anda ciddi sayıda kişi Evde Mimar’ın büyümesi için hem çalışıp hem de pazarlama öğrendiler ve bunu Earnado’daki Earnie sistemine evirerek bir startup’a dönüştürdük. Aslında Earnado’nun çıkış noktası, farklı bir startup’ta kurduğumuz bir modeldi.

Earnado olarak sizi rakiplerinizden ayıran en temel özellik nedir?

Bizim fark yaratmamızı sağlayan en temel nokta; SEO, sosyal medya ve reklam yönetimi kararlarını verilerden hareketle alarak ciddi şekilde zaman ve efor kazancı sağlamamız. Böylece, başarı yolculuklarında firmalara büyük bir katkı sunuyor ve destek oluyoruz.

Earnado’nun öne çıkan noktası sizce nedir?

Algoritmalarımız verilerden hareketle kararlar verdiği için bu noktada rakiplerimizden ayrışıyoruz. Firmalar için daha uygun fiyata daha doğru pazarlama kararları vererek büyümelerini sağlıyoruz. Bu iki noktayı öne çıktığımız alanlar olarak belirtebilirim.

Ekibinizi ve kendinizi geliştirmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Ekibimizi geliştirmek için her zaman kendi aramızda eğitimler düzenliyor ve bizi olumsuz etkileyecek kişilerden ve gruplardan uzak durmaya çalışıyoruz. Çünkü biz şuna inanıyoruz: Büyük hayaller kurmak ve büyük başarılara ulaşmak için doğru insanlar ile çalışmak gerekiyor. Hem bireysel hem de ekip olarak bu hassasiyeti taşıyoruz ve iş süreçlerimizde bunu uygulamaya çalışıyoruz.

Günlük okumalarınızı hangi platformlar üzerinden yapıyorsunuz?

İçerikler artık dipsiz bir deniz. Her gün yeni bir platform hayatımıza giriyor. Elbette alanımıza dair girişimcilik ile ilgili haber sitelerini takip etmekle birlikte özellikle uluslararası toplulukları takip ederek kendimi geliştirmeye çalışıyor yeni çıkan ürün ve araçları sürekli inceliyorum.

“Hayal kurmak ve bunu gerçeğe dönüştürmek için adımlar atmak, girişimciler için son derece önemli.”

Sizce bir girişimcide olması gereken en önemli özellik nedir?

Bence, geleceği hayal edebilmek ve bunu gerçekleştirmek için adımlar atmak bir girişimcinin en önemli özellikleri olmalı. Geçmişte yapılanlara bakarak benzer şeyleri inşa etmek geleneksel bir girişim kurmayı sağlarken, startup girişimcinin yapması gereken farklılaşmak, gelişmek, iyileşmek için yenilikçi düşünerek bunları uygulayacak cesarete sahip olmak. Zaten bu cesareti kendinde bulunca süreçler çok daha kolaylaşıyor.

Earnado olarak yatırımcı neden sizin girişiminize yatırım yapmalı?

Earnie’lerin hayatını değiştirerek pek çok insanın dünyaya dijital pazarlama ihracatı yapmasını sağlıyoruz. Dijital pazarlamanın geleceğini değiştirerek ajanslar gibi geleneksel yapıların yapamadığı büyüme ve gelişme imkanına sahibiz ve bunun yatırımcılar için cazip bir nokta olduğunu düşünüyoruz.